Elonkorjuutori, maastojuoksua ja luontopolkua: Elonkierron syksy on täynnä toimintaa

Omenia korissa ja piknik-viltillä ruohikolla.

Tervetuloa Elonkierron Elonkorjuutorille 9.9.

Elonkierron elonkorjuutorilta saat taas tehdä syksyn parhaat hankinnat lauantaina 9.9. klo 12-16.

Mukavan toritunnelman lisäksi tarjolla Elonkierron kasvispataa. Luonnonvarakeskuksen koordinoiman kansallisen kasvigeenivaraohjelman 20-vuotisjuhlan omenanäyttelyssä on tarjolla myös omenia maisteltavaksi.

  • Elonkorjuutorilla luvassa:
  • Monenmoista herkkua: kasviswokkia, makkaraa ja Maa-ja kotitalousseuran paistamia muurinpohjalettuja
  • Kasvomaalausta (MLL)
  • Nallesairaala tuo oma nalle hoidettavaksi (Jokioisten SPR)
  • Keppihevosrata (4H)
  • Omenanäyttely ja omenoiden maistelua (Luke/Kasvigeenivaraohjelma)
  • Talutusratsastus (Similän ratsutila)
  • Paloauto (Jokioisten VPK)
  • Aurinkoteleskooppi (Jokioisten Uranus)

Myös kahvila on auki!

Elonkierron kirmaus 21.9.

Toista kertaa Elonkierrossa järjestettävä maastojuoksutapahtuma lapsille tulee taas torstaina 21.9. klo 17 alkaen!

Juoksukisassa ei ole osallistumismaksua ja kaikki palkitaan mitalilla. Sarjat tytöille ja pojille 4-12 vuotta.

Ilmoittautumiset viimeistään maanantaina 18.9.: elonkierronystavat@elonkierto.fi, ilmoita juoksijan nimi, syntymävuosi ja sarja T/P.

Yhteistyössä Jokioisten vapaa-aikatoimi. Myös kahvila on avoinna!

Uudistetun luontopolun avajaiset 28.9.

Luontopolulle on saatu uudet opastekyltit ja uutta polkua. Avajaiset pidetään torstaina 28.9. klo 17 Elonkierron laavulla, tarjolla makkaranpaistoa ja mehua.

Yhteistyössä Jokioisten vapaa-aikatoimi

Skip to content